Міжнародний фестиваль «Маріупольська книжкова толока» відбувся. За словами багатьох відвідувачів, він став найбільшою літературно-мистецькою подією Маріуполя:

  • більше 30 видавництв,
  • більше 100 митців,
  • більше 200 подій (із них понад 50 – на дитячому просторі «Книголісся»),
  • 3000 відвідувачів.

Як зазначив директор Фестивалю Ігор Гармаш, «команда робила все можливе, аби маріупольці відчули свято. Старт задано, тепер самі ж маріупольці мають думати, як розвивати фестиваль, робити його цікавим для себе. Всі видавництва поїхали задоволені і закохані в Маріуполь. Це добре, бо ми працюємо для того, щоб руйнувати стереотипи».

Маріупольський державний університет готувався до Толоки ще з вересня 2017 року. Помічниця проректора з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) з виховної роботи Христина Ткаченко зізнається, що були сумніви й переживання, «але подія відбулася на високому рівні. Безперечно, є помилки, які будемо опрацьовувати. Але головна мета – залучити людей до книги – досягнута. Відбувається лагідна українізація».

«Толока показала, що Маріуполь – місто, яке читає. З одного боку, 3000 відвідувачів – ніби й мало, але з іншого – то аж 3 тис. дорослих і малих. Сподіваюся, що Маріупольська книжкова толока 2019 року відбудеться», – поділився думками менеджер проектів ГО «Маріупольська спілка молоді» Олексій Копатько.

Представник департаменту культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради Дмитро Пронін наголосив, що одним із основних напрямків розвитку Маріуполя є розвиток бібліотек, а також незабаром з’явиться книгарня. Тож маріупольці матимуть можливість читати хороші книги і між фестивалями.

«Попри те, що в Маріуполі немає книгарень, я вражена, скільки людей любить читати, – зазначила директорка департаменти культурно-громадського розвитку Маріупольської міської ради Діана Трима. – Дуже приємно, що є такий старт, будемо співпрацювати надалі. Маріуполь відкритий до таких фестивалів».

«Сонце, яке обігріло край, куди не доходили промені», – так охарактеризувала фестиваль співзасновниця ініціативної групи «Місто щасливих людей» Олександра Ваксман. – «Ми бували на фестивалях в інших містах, неодноразово обговорювали ідею організувати в Маріуполі, – і от нарешті мрія здійснилася. Ми хочемо, щоб наші діти не просто отримували інформацію, а пізнавали світ».

Своїми відчуттями поділилися й волонтерки фестивалю – Дарина Савельєва і Марія Велько: «Ці дні були дуже насичені. Я познайомилася з такими людьми, стільки нових книг, які хочеться читати. Це був вибух емоцій, багато інформації… Волонтери дуже задоволені і хочуть іще».

____________________

Проект «Міжнародний фестиваль «Маріупольська книжкова толока» виконується в рамках проекту “Зміцнення громадської довіри”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID)