Дискусія на тему «Пишемо про жінок» відбулася за участі журналістки та правозахисниці Ольги Веснянки та директорки Центру гендерних досліджень та освіти Маріупольського державного університету Юлією Константиновою. Говорили про те, чого не вистачає у висвітленні жіночих історій і який стан присутності жінок сьогодні у новинах та літературі.

«Гендерна рівність – це запорука демократії, – вважає Олена Веснянка. – Всі мають право рівно здобувати освіту, працювати на одних і тих самих посадах, отримувати належну заробітну платню. Ціль цієї дискусії в тому, щоб ми з відвідувачами Книжкової толоки та Центром дослідження та науки МДУ змогли проаналізувати, чи належно за березень місяць уділяли увагу жінці у медіа, новинах, різних ЗМІ та тим жінкам, які знаходяться навколо нас».

Пані Оля розповіла, що сьогодні існує великий відсоток заниження значущості жінки для соціуму. Неодноразово доводиться стикатися з ігноруванням діяльності жінок, їх суспільної значимості. Як приклад наведена книга «Віра і воля» авторів Л. Бицюри, В. Уніата та В. Стаюри, у якій йдеться поєднання художнього викладу історії та документального аналізу та доповідається про останній бій УПА, що відбувся на Тернопільщині в 1960-му році. Ця книга відзначається тим, що цілком розповідає про вклад жінок під час цього бою, про що не можна дізнатися зі звичайного підручника історії.

Громадський активіст із Тернополя володимир Ханас розповідає про книгу “Віра і воля”

Ще одна книга, яку представили учасниці дискусії, – «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: гендерна специфіка в часи екстремального насильства», яка максимально точно та цікаво інформує про випробування та вчинки, які були здійснені жінками у ті часи. Книга вийшла за участі Української асоціації дослідження жіночої історії та представляє собою збірник наукових праць.

 

Юлія Константинова розповіла про стан ролі жінки у класичних вузах і наголосила, що керівна роль чоловіків і чоловічий лобізм присутній всюди, через що жінці зробити свою наукову кар’єру важче. Вона розповіла про можливості проводження спеціальних тренінгів у рамках університету щодо питання гендерної рівності. «Ми розглядаємо питання проводження тренінгів та майстер-класів на базі гендерного центру, але питання фінансування досить відкрите. Якщо буде можливість, ми завжди будемо раді це організувати, є багато тем, які потрібно висвітлити», – каже вона.

Присутнім було запропоновано озвучити декількох представниць жіночої статі будь-якого походження, які змогли досягти значних успіхів у житті, але все одно можуть ігноруватися сучасними дослідниками чи знавцями. Серед почутих імен були названі: Тамара Каци (активна діячка соціального життя, але відома більше як співачка на телебаченні), Марія Подибаєва (громадянська діячка, успіхи якої не висвітлюються) та Ірина Грідина (доктор історичних наук Маріупольського державного університету, що проводить продуктивну просвітницьку діяльність зі студентами).

Було сказано й кілька слів про роль жінки на війни, що, за словами спікерок, є досить важким для викладення. Порівняння значення жіночих вкладів у Другу світову війну та у сучасному конфлікті на Сході України показало, що жінку можуть використовувати та не приймати серйозно її значні досягнення.

«Це дуже важливо, – вважає відвідувачка дискусії Христя Коляса, – ми всі розвиваємося у своїх сферах, і моменти дискримінації жінок можна побачити всюди. Навіть мою професію – архітектор – називають цілком чоловічою, що мені неприємно. Цікаво було послухати про маріупольську реальність, бо я зі Львова, це різні куточки, але я бачу, що в нас є спільні проблеми».